OBİT

Okyanus Bilim, İnovasyon ve Tasarım yarışması

Hakkında

OBİT Hakkında

OBİT yarışması okyanus kolejleri tüm kampüslerinde eğitim görmekte olan ortaokul 5.6.7.8. ve lise 9.10.11.12. sınıf öğrencilerine açıktır.

Okyanus Kolejleri Bargem biriminin gerçekleştirdiği bilimsel içerikli tasarım yarışmasının amacı orta okul ve lise öğrencilerine yönelik;

  • Yetenek ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak,
  • Geleceğin pazarlarında söz sahibi olabilecek ürünlerin, tasarımların, mühendislik çözümlerinin geliştirilmesini özendirmek,
  • Ar-Ge ve inovasyonu teşvik etmektir.

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş

Okyanus Kolejleri BARGEM (Bilimsel Araştırma Geliştirme Merkezi)

İletişim ve Ayrıntılı Bilgi için

obityarismasi@okyanuskoleji.k12.tr

KATEGORİLER


  • ENDÜSTRİYEL TASARIMLAR
  • BİLİŞİMSEL TASARIMLAR
  • SANATSAL TASARIMLAR
  • ÇEVRE VE ENERJİ TEMALI TASARIMLAR

ENDÜSTRİYEL TASARIMLAR

Endüstride üretilen ürünlerin; işlevsellik, hedef kitlenin beğenisine ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygunluk gibi ölçütleri gözeterek, fikren geliştirilmesi ve üretime uygun yeni bir ürün olarak projelendirilmesidir.

Makine, mutfak malzemeleri, mobilya ve ev aksesuarları, ulaşım araçları ve aksesuarları, medikal ürünler, ambalaj tasarımları, oyun ve oyuncak ve bunlar gibi hayatımızı kolaylaştıracak her türlü araç-gereç tasarımları.

Değerlendirme Kriterleri
  • Özgünlük
  • Uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik
  • İşlevsellik
  • Malzemelerin yaratıcı kullanımı
  • Tasarımın ürün olarak ortaya konulması ( maket, prototip vb.)
  • İlginç, dikkat çekici, merak uyandırıcı olması
  • Takım Çalışması

BİLİŞİMSEL TASARIMLAR

Teknoloji, Elektrik Elektronik ve Bilişim alanlarına yönelik aşağıdaki alt başlıklar altında projeler üretilmelidir.

Kodlama ve yazılım kullanılan, akıllı ev, akıllı araç ,robotik çalışmalar, mobil uygulamalar, sağlık,eğitim, üretim alanındaki akıllı uygulamalar, sensör sistemleri, barkod sistemleri, kamera kayıt ve güvenlik sistemleri , araç takip sistemleri ve elektrik elektronik tasarım ürünleri.

Değerlendirme Kriterleri
  • Özgünlük
  • Uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik
  • İşlevsellik
  • Malzemelerin yaratıcı kullanımı
  • Tasarımın ürün olarak ortaya konulması ( maket, prototip,uygulama vb.)
  • Kullanılan kodlama veya yazılım dili
  • İlginç, dikkat çekici, merak uyandırıcı olması
  • Takım Çalışması

SANATSAL TASARIMLAR

Yetenek ve hayal gücü ile üretilen, estetik değere sahip sanatsal tasarımlar bu kategoride değerlendirilecektir.

Şehir ve bölge planlama tasarımları , Peyzaj tasarımları,Resim tasarımları, Heykel tasarımları, Özgün Baskı, Dijital tasarımlar, Cam ve Seramik tasarımlar, kıyafet ve kostüm tasarımları, takı ve aksesuar tasarımları,

Değerlendirme Kriterleri
  • Özgünlük
  • Estetik
  • Sanatsal yaratıcılık
  • Malzemelerin yaratıcı kullanımı
  • Tasarımın ürün olarak ortaya konulması
  • İlginç, dikkat çekici, merak uyandırıcı olması
  • Takım Çalışması

ENERJİ VE ÇEVRE TASARIMLARI

Günümüz dünyasında yenilenebilir enerji kaynakları ve çevre sorunları önemli bir yer tutmaktadır. Bu sorunlara yönelik gerçekleştirdiğiniz tüm tasarımlar bu kategoride değerlendirilecektir.

Su kirliliği, hava kirliliği, küresel ısınma, toprak kirliliği, atık geri dönüşümü, tarımsal sorunlar, akıllı şarj ve batarya sistemleri,, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve diğer alternatif enerji kaynakları,yalıtım, gibi konularda gerçekleştirilen tasarımlar.

Değerlendirme Kriterleri
  • Özgünlük
  • Uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik
  • İşlevsellik
  • Malzemelerin yaratıcı kullanımı
  • İnsana ve doğaya katkısı
  • Tasarımın ürün olarak ortaya konulması ( maket, prototip vb.)
  • İlginç, dikkat çekici, merak uyandırıcı olması
  • Takım Çalışması

Yarışma Takvimi


Proje Başvuru Son Tarihi : 23.04.2017, Pazar ( Saat 24:00'e kadar)

İlk Aşama Proje Değerlendirme Sonuçları : 12.05.2017, Cuma

Final Sergisi ve Ödül Töreni Tarihi : 26.05.2017, Cuma

Genel Koşullar


  • Projeler iki öğrenciden oluşmalıdır.
  • Her öğrenci yalnız bir projede görev alabilir.
  • Projeler öğrenci ekipleri tarafından üretilip, ekip içerisinde proje danışmanı olmayacaktır.
  • Bir okuldan istenilen sayıda proje başvurusu yapılabilir.
  • Yarışmaya, ortaokuldan 5,6,7,ve 8. Sınıflar, liseden 9,10,11,12. Sınıflar dahil olabilirler.
  • Son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular geçersizdir.
  • Başvurular sadece online olarak yapılır.
  • Tüm kademeler ve tüm kategorilerdeki projeler kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilecektir.
  • Projeler, öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından objektif olarak değerlendirilir.
  • Panolarda kullanım alanı yükseklik 100cm X genişlik 70cm olacaktır. Posterleriniz bu ölçülere uygun olmalıdır.
  • Sergi düzenleme (yer, pano, masa vb. ihtiyaçlar) Okyanus Kolejleri tarafından yapılacaktır.
  • Her kategorinin değerlendirme kriterleri farklı olup, kategori sayfalarında detaylı olarak belirtilmiştir.
  • Yarışma İki aşamadan oluşmaktadır.
  • İlk aşamada online olarak yapılan başvurular değerlendirilerek finalist tasarımlar belirlenecektir.
  • İkinci aşamada finalist tasarımlar sergi alanında juri sunumları ile değerlendirilecektir.
  • Büyük ödülü kazanan öğrencilerimizin 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Okyanus Kolejlerinde eğitimine devam etmesi gerekmektedir.
  • Okyanus Kolejlerinin, yarışma koşulları ve ödüllerini değiştirme hakkı saklıdır.

Ödüller


BÜYÜK ÖDÜL: AVRUPA GEZİSİ

OBİT FİNALİST LİSTESİ


ORTAOKUL - SANATSAL TASARIM
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
SOLAR SİSTEM LED IŞIKLI SOLAR SİSTEM ATAŞEHİR DURU BABÜR HATİCE ÖZTÜRK
DURUÇAĞLA ADAM ASKILIK ATAŞEHİR DURU ULUTAŞ ÇAĞLA YOLSEL
RESSAMLAR SANAT SAATİ İZMİR BORNOVA CEREN DEREBAĞ ELİF GÖKTAĞ
SUDENAZ ZEYNEP SANAT VE HAYVANLAR FATİH SUDENAZ ÇALIŞKAN ELİF ÖZBAY
CEVRECİKİZLAR DOGASEVER ANKARA ERYAMAN ELİF ALBAYRAK MELİKE ÇIBIK
GENÇ BEYİNLER UFO MİMAROBA EYLÜL KEÇİYOKUŞU ELİF VODNA
TILSIM TILSIM HALKALI DEREN ERTUNA EYLÜL IŞIK
FATİH EMİR ATIK MALZEMELERDEN SANAT ESERİ FATİH FATİH SÜRÜMLÜ EMİR İSMAİLOĞLU
OXO OXO DÜZEN BAHÇELİEVLER EYLÜL KAYA ELİF ÖZYALÇIN
SANATTA TARZIM RESSAMLARIN MUHABBETİ HALKALI ZEYNEP ECEVİT HİLAL ÖZKAL
ALTI SALİSE DÖNÜŞÜM AVCILAR YAĞMUR TAŞKIN BEGÜM AYTAN
ORTAOKUL - BİLİŞİMSEL TASARIMLAR
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
ANDRO TEAM ARABAM NEREDE SANCAKTEPE ÖMER DEMİRTAŞ AHMET DAĞITMAÇ
ASİL TEAM TURİSTLERE YAZILIM ADANA RODİN YAŞAR EMİRHAN DOĞAN
ERİS OBS (OTOPARK BİLGİ SİSTEMİ VE MOBİL UYGULAMASI) BURSA İSA YUSUF SEVİ ERTAN EROL
HAYIRSEVERLER RETA AVCILAR BULUT GÖRGEÇ İSMAİL YEKTA SAMANCI
MAK MAK - MOBİL ARAÇ KONTROL - MEHMET ARDA ARAÇ KONTROL BAHÇELİEVLER ARDA TÜFEKÇİ MEHMET TAHA
RENKLİ HİKAYECİLER BENİM HİKAYEM SANCAKTEPE MELİSE AL BALIM KARAKUŞ
CODEONE POKEMON MİNİ GAMES MİMAROBA SELİN KAR YAĞMUR YILMAZ
AKILLI ÇOCUKLAR AKILLI EV SİSTEMLERİ BAHÇEŞEHİR HÜSEYİN KARAGÜLLE YAĞIZ KAYA
GENÇ BİLİŞİMCİLER KAYBOLMAYAN KUMANDA BAHÇEŞEHİR AHMET KARAGÖZ EREN DEMİRTAŞ
İLK BEŞ VÜCUDUMU TANIYORUM BEYKENT BATUHAN ÖZATA EFECAN BIYIKLIOĞLU
ORTAOKUL - ÇEVRE VE ENERJİ TEMALI TASARIMLAR
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
CESURLAR FLOURESANLI SU İLE SULANAN BİTKİLERİN FLOURESAN FİLTRELİ GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ ATAŞEHİR ECE CÜNEYT DÜZ DAVUT EMİR TURAN
ROBOTEK ÇÖP TOPLAYAN ROBOT İZMİR BORNOVA ÇAĞAN KORKMAZ EYÜP EMRE TEZDOĞAN
YAP TEŞKİLAT TEMİZLİK ARACI ADANA YUNUS DOĞAN  YUSUF KOÇ
SÜPER İKİLİ RÜZGAR TRİBÜNÜ AVCILAR ORHUN TALHA TOPÇU BURAK PELİTOĞLU
GÜNEŞİN ÇOCUKLARI GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN ARABA BURSA NİLÜFER KEREM TUNA YEŞİLTAŞ SUDEM TEMİZ
ÇİÇEK SEVERLER ÇİÇEKLER KURUMASIN İZMİR BORNOVA EMİR CANITEZ DENİZ KULO
PİRİNA PİRİNA İLE BETON YAPIMI GÜNEŞLİ TÜRKER GEZER İREM NAZ OYMAK
ORTAOKUL - ENDÜSTRİYEL TASARIMLAR
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
BATI AKILLI SIRA BURSA İNEGÖL SAMET BATI DENİZ İPEK
A TAKIMI FONKSİYONEL ODA MİMAROBA MÜGE SAĞIROĞLU MELİS ÖZER
GAMYONCUS35 AĞIRLIK SENSÖRLÜ KAMYON KASASI İZMİR BORNOVA KAYRA ERDURAN EMİR ERSEÇER
ÜŞENGEÇ TASARIMCILAR BARDAK TAŞIYICI BAHÇEŞEHİR GÜZİDE YAVUZ GÖKTUĞ ERPAK
GENÇ MÜHENDİSLER SİLİBARİYER HALKALI YUSUF HANÇER AYŞE AKILLI
KANAKLAR KLİPSLİ POŞET BEYKENT BURCU BENLİ EZMA ÖZBEY
ÖMER-ARDA AKILLI OKLAR BURSA İNEGÖL ÖMER BARBAROS AHMEY ARDA KAYA
OCEAN YETİŞKİNLER İÇİN UYKU BAŞLIĞI ADANA HATİCE EKEN ELA NUR KURT
SQUAD YAĞMURUN SESİ GÜNEŞLİ ELİF KAPLAN CEREN OKUMUŞ
TWO BROS 3.GÖZ ADANA TOPRAK BİLGİN EGE YALÇIN
LİSE - SANATSAL TASARIM
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
KAFES ANNEMİN ETEKLERİNDE BAHÇEŞEHİR ASMİN ZİYANAK BUSE KIVANÇ
BENDE VARIM BENİ FARKET BAHÇEŞEHİR ÇAĞLA TEZEL DİLAY AYKAN
HAYAL HAYAL BAHÇEŞEHİR İLKNUR OĞUZ DİLAN TUĞRUL
ZAMAN ZAMAN BAHÇEŞEHİR TALYA UĞURLU ELİF DENİZ BIÇAKÇI
POŞET TASARIMCILARI ATIK POŞETLERİN SANATSAL VE ÇEVRECİ (ELBİSE VE ÇANTA) DÖNÜŞÜMÜ BEYLİKDÜZÜ BUSE TANRIÖVER BUSE NAZ KÖSE
CONFIDENTIAL IMAGE DİKKAT ETMEYENİN GÖRMEDİĞİ RESİM (RÖLYEF) BURSA NİLÜFER EDANUR TEK İLKER SÖZBİR
NEMESİS(KOSTÜM) KOSTÜM BAHÇEŞEHİR NAZLI ÇELİK ZEHRA DİŞKAYA
BERK&TOPRAK DEVRİMİN YANSIMASI BAHÇEŞEHİR BERK YILDIRIM TOPRAK ÇALIŞGAN
PORTRE FİLOGRAFİ İLE PORTRE BAHÇEŞEHİR EZGİ YASLAN DİLAN AKGÜLOLU
MASKE MASKE BAHÇEŞEHİR DİLARA KELEKÇİ EWMA OLGA CUDRATEVA
LİSE - BİLİŞİMSEL TASARIMLAR
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
GÖZLER GÖZÜMSÜN - GÖRME ENGELLİLERE YARDIM PLATFORMU FATİH CEVDET APARİ EŞREF BEKTAŞ
HELPBLUE EKİBİ HELPBLUE HALKALI BURAK İLHAN MERT YİĞİT AKÇAY
DELİP GEÇENLER MPOS (MULTİ PORTABLE OPERATİNG SYSTEM) ANKARA ERYAMAN KAAN KESKİN DOĞA KOÇAK
TEK BAŞIMA GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ŞARJ OLAN TAŞINABİLİR ŞARJ ALET İZMİR-MAVİŞEHİR ALPEREN KUNDURACI GECE BERFİN BARIN
OYUN TAKIMI ENGELE DEĞİL OYUNA TAKIL HALKALI ATABERK ATEŞ BATUHAN CANATAR
LİSE - ÇEVRE VE ENERJİ TEMALI TASARIMLAR
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
CHEMİST ÇAMAŞIR ALARMI ÇEKMEKÖY HAMZA ÇİZMECİOĞLU EMİRHAN ERCAN
DOGAL TİPCİLAR NANOKABUKLAR AVCILAR NAZ ELA BAŞARAN ANZER RÜYA SİSMAN
ÇEVRE DOSTLARI MISIR KAÇANLARINDAN VE ATIK PLASTİKLERDEN BİYOBOZUNUR AYAKKABI TABANI ÜRETİMİ BEYLİKDÜZÜ ŞEYMA TAMCI İNCİ BİRKAN
OKYANUS ATIK BUĞDAY SAPI VE PİRİNÇ KABUĞU KÜLLERİNDEN ORGANİK GÜNEŞ PİLİ ÜRETİLMESİ SANCAKTEPE MEVLAN SESLİ HABİBE EREN
KİMYA TAKIMI BOR KAPLAMA İLE YANMAZ MOBİLYALAR FATİH MAHMUT BEKGÖZ KUBİLAY FİREN
BİRİLERİ YANGINA 5 KALA HALKALI İLAYDA ÖZKIRIM İZEL YIKILMAZ
FİZİK KULÜBÜ ATIK SAÇ TELİ VE KOYUN YÜNÜNDEN BETON YAPIMI FATİH MISRA DİKER ZEYNEP GÜMÜŞ
ROCKN ROLL HAVALI SINIF HALKALI HAMİT APUHAN BUĞRA ÇİÇEKÇİ
NURAN&EZGİ TOPRAĞA HAYAT ADANA NİRAN GÖZÜKÜÇÜK EZGİ İLKAR
PİEZO TAKIMI PİEZOELEKTRİK İLE ŞARJ BAHÇEŞEHİR YAĞMUR ERZORLU GÜLFEM TERZİOĞLU
İSİMSİZLER ENGELLİ DOSTU AYAKKABI BAHÇEŞEHİR İRFAN YANIK ÖMER ÇADIRCI
LİSE - ENDÜSTRİYEL TASARIMLAR
TAKIM ADI PROJE ADI ŞUBE 1. ÖĞRENCİ 2. ÖĞRENCİ
SBS TÜPLÜ TEREYAĞI BURSA NİLÜFER İSMET PAK TAHA EMİR ÜÇDAL
TERMOKYANUS TERMODİNAMİK SOĞUTMA SİSTEMİ İZMİR MAVİŞEHİR ARMAN TEMUR MERT TELEK
TATVAN POMZADAN MOBİLYA ÜRETİMİ TATVAN ECE ALP GAYE ONUR ONULER
İDRAR BİLİMCİLER AKILLI KLOZET AVCILAR HÜSEYİN AKGÜÇ SELİN YURTSEVER
ATOM KARINCALAR TAK KASKINI YAŞA HAYATINI ANKARA ERYAMAN YUSUF ÇOLAK BERKAY YÜCEDAĞ
DAHİ KALEM YAŞAM KÜRESİ ÇEKMEKÖY MÜGE BERRA ÖZTEKİN ALEYNA NUROĞLU
DONDURMACILAR PRATİK TEPSİ BURSA İNEGÖL CEREN CANBAZ BEYZA KAHRAMAN
DEMANT HAYAT KURTARAN ROZET AVCILAR DEMİR ÖZALP ANT YAZICI
AA-DK FİZİK TEDAVİ YAPAN T-SHİRT AVCILAR AYBÜKE AKGÜN DİLRUBA KARAASLANOĞLU
SKYLESS U-CICATRIZE KEMERBURGAZ YAHYA YAĞIZ KEMİKOĞLU BUSE ATİK